Rady dla rodziców dzieci z dysleksją

Współpracuj z innymi rodzicami
Diagnoza dysleksji u dziecka początkowo może brzmieć strasznie. Musisz nauczyć się innego podejścia do nauki dziecka. Zrozumieć, jak ono może radzić sobie z problemami. Ale też tego, jak wspierać je w jego osiągnięciach. Pomoc pedagoga to nie wszystko. Czasami trzeba porozmawiać o życiu codziennym. W poradni na pewno znajdziecie informacje o innych rodzicach z dziećmi z dysleksją. Warto się z nimi skontaktować, by porozmawiać o swoich wątpliwościach. Dzieciom także dobrze służy kontakt z innymi dziećmi z dysleksją.

Dodatkowa praca z wykwalifikowanym nauczycielem
W szkole zwykle dla dzieci z dysleksją są organizowane zajęcia dodatkowe. Warto jedna poszukać w okolicy nauczyciela z doświadczeniem w pracy z dziećmi dyslektycznymi, który mógłby poświęcić np. 1 godzinę tygodniowo na pracę z dzieckiem.

Szukaj pomocy w szkole
W każdej szkole jest do dyspozycji pedagog, który może wspomóc pracę z dzieckiem. Przeważnie jest jeden pedagog na dużą liczbę uczniów z różnymi problemami i ciężko znaleźć mu czas na zajęcie się indywidualnie dysleksją dziecka, jadnak trzeba się kontaktować, prosić o wsparcie.

Praca w domu
Pamiętaj, że dla dziecka z dysleksją ważne są działania rytunowe. Tygodniowy i dzienny grafik zadań pozwala zrozumieć dziecku, co się dzieje i ułatwia wykonywanie czynności. Nie należy też zapominać o tym, żeby dziecko wysypiało się i jadło śniadanie przed wyjściem do szkoły.

Kształtowanie umiejętności uczenia się dziecka
Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak dziecko się uczy. Rodzice powinni pomóc dziecku rozwijać umiejętności uczenia się. Zwracaj uwagę na to, jak radzi sobie dziecko z zadaniami i w odpowiedni sposób pomagaj mu w ich wykonywaniu.

Kształtowanie wiedzy
Należy pomagać rozwijać inteligencję dziecka. Dobrym sposobem może być czytanie każdego ranka jakiejś informacji (gazety, portalu) jeszcze przed pójściem do szkoły. Rytuał, niezależnie od tego, czy to by było czytanie czy oglądanie informacji, należy też powtarzać wieczorem. I rozmawianie o tym, o czym się czytało czy oglądało.

Na podstawie
http://dyslexiawayofthinking.co.uk/2012/03/top-20-parents-dyslexic-child/

2 thoughts on “Rady dla rodziców dzieci z dysleksją

  1. Witam serdecznie,

    Pozwoliłem sobie na kontakt w taki sposób, bo nigdzie indziej nie znalazłem danych kontaktowych.

    Chciałbym zapytać czy byłoby możliwe umieszczenie ankiety dotyczącej kwestii pomocy dla dzieci dotkniętych dysleksją na Państwa serwisie? Wierzymy, że wyniki ankiety pomogą nam w przygotowaniu profesjonalnego narzędzia terapeutycznego, oto link do ankiety: http://goo.gl/V1PJi

  2. Sama jestem osobą dyslektyczną i jedno z moich dzieci ma opinię o ryzyku dysleksji. Osobiście stosowałam różne metody by nauczyć się pisać bez błędów, gdyż w mojej pracy zawodowej często muszę wypełniać ręcznie przeróżne druki. Przez wiele lat robienie błędów było moją zmorą. Wstydu najadłam się za wszystkie czasy. Problem zniknął w ciągu jednego dnia. W ciągu jednego dnia zapamiętałam pisownię prawie wszystkich wyjątków ortograficznych dzięki książce niejakiej Anny Sarnowskiej – Jak nauczyć się ortografii metodą szybkiego zapamiętywania. (e book). Ta sama autorka wydała też Angielski – słownik ze skojarzeniami. Moje dzieciaki nie chcą już inaczej się uczyć angielskiego jak tylko przy pomocy gier, które są w komplecie ze słownikiem. Metoda szybkiego zapamiętywania tej Sarnowskiej okazała się w mim przypadku i przypadku mojego syna najbardziej skuteczna, przynajmniej jeżeli chodzi o błędy ortograficzne i naukę języka obcego.
    W ciągu jednego miesiąca nauczyłam się więcej angielskich słów niż w ciągu kilku ostatnich lat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s