Terapia dysleksji metodą Raviv

Metoda została stworzona w Izraelu 14 lat temu. Syn twórczyni metody cierpiał na dysleksję (m.in. nie potrafił czytać). W wieku 20 lat wyjechał na pół roku na Hawaje, gdzie trenował serfowanie. Po powrocie zaczął płynnie czytać. Nasunęło się pytanie, co spowodowało taką zmianę? Po przeprowadzeniu badań, Raviv opracowała program terapii opierający się na ćwieczeniach ruchowych wymagających współpracy obu półkul mózgowych. Ćwiczenia stymulują tworzenie nowych połączeń nerwowych, co pomaga przezwyciężyć takie trudności w uczeniu jak dysleksja, ADHD, zaburzenia uwagi, zaburzenia mowy itp.

Co prawda brzmi to trochę zbyt optymistycznie, ale wielu ludzi zapewnia, że ich dzieci poczyniły znaczne postępy dzięki ćwiczeniom proponowanych przez Raviv. Telegraph.co.uk podaje kilka przykładów. Na przykład w szkole Hargrave Park w Archway, trener metody Bruna Mole przeprowadzała zajęcią z grupą dzieci. Po kilku zajęciach nauczyciel dzieci zauważył znaczące postępy w nauce czytania i pisania oraz pewności siebie.

W trakcie terapii stosuje się ćwiczenia relaksacyjne oparte na jodze. Dzieci uczą się bardziej efektywnie oddychać, dotleniać mózg. Ćwiczenia ruchowe to przede wszystkich nauka specyficznego sposobu chodzenia, jednak trenerzy metody zaznaczają, iż te ćwiczenia muszą być przeprowadzane pod okiem certyfikowanego trenera i powinny być dostosowane do wieku i fazy rozwoju dziecka.

Metoda w Polsce zdaje się być nieznana, na oficjalnej stronie metody Raviv nie ma ani jednego polskiego trenera, szkoleń przeprowadzanych w Polsce. Nie udało mi się także znaleźć nawet wzmianki o tej metodzie terapii dysleksji w „polskim” Internecie. Na tą chwilę, właściwie takie zajęcia są przeprowadzane tylko w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii oraz Hiszpanii.

Nie brakuje też sceptycznych głosów na temat metody. Między innymi Brytyjskie Towarzystwo Dysleksji twierdzi, iż nie ma wiarygodnych badań naukowych potwierdzających skuteczność tej metody. Uznaje jednak tą metodę jako przyjemne uzupełnienie terapii pedagogicznej.

Więcej informacji na temat metody Raviv można znaleźć na poniższych stronach:
http://www.thelearningsociety.com/
http://www.telegraph.co.uk/education/3353034/Bring-it-to-mind.html

Dodaj komentarz