Sławni z dysleksją

Hans Chrystian Andersen, Albert Einstein, Whoopi Goldberg… Co ich łączy? Wszyscy mieli dysleksję!

Oto krótka charakterystyka postaci z dysleksją, którzy wnieśli wiele do rozwoju cywilizacji oraz rozrywki.

Leonardo da da VinciLeonardo da Vinci (1452)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_VinciLeonardo często był opisywany jako archetyp „człowieka Renesansu”, którego wydawałoby się niespożytej ciekawości dorównywała tylko siła jego kreatywności. Szeroko uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najbardziej wszechstronnie utalentowaną osobę w historii. Był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, wynalazcą, pisarzem, filozofem…
George Washington  George Washington (1732)
http://pl.wikipedia.org/wiki/George_WashingtonPierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki (1789-1796), uważany za ojca narodu amerykańskiego.
Michael Faraday Michael Faraday (1791)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_FaradayFizyk i chemik angielski, jeden z najwybitniejszych uczonych XIX w., eksperymentator. Samouk! Profesor Instytutu Królewskiego i Uniwersytetu w Oksfordzie, członek Royal Society.
Hans Christian Andersen Hans Christian Andersen (1805)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_AndersenAutor bajek, które zna każde dziecko. Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Księżniczka na ziarnku grochu, Calineczka i Brzydkie Kaczątko.
Tomasz EdisonTomasz Edison (1847)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_EdisonJeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie, przedsiębiorca. Dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów to około 5000 patentów, z których 1.093 wystawionych jest na jego nazwisko. Założyciel prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880).
Samouk!
Albert Einstein Albert Einstein (1879)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_EinsteinJeden z największych fizyków-teoretyków naszych czasów, twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła. Laureat nagrody Nobla za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Einstein wniósł też swój wkład do rozwoju filozofii nauki.
Pablo PicassoPablo Picasso (1881)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Picasso
http://www.picasso.xorg.pl/Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Był przede wszystkim malarzem, ale zajmował się także rzeźbą, grafiką oraz ceramiką. Picasso i Georges Braque byli twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.
Agata ChristieAgata Christie (1890)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Christie
http://www.crimestories.boo.pl/news.php
http://www.agathachristie.pl/Default2.html
http://klub.chip.pl/judawicz/Najbardziej znana na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. We Francji sprzedano 40 milionów jej książek, podczas gdy zajmującego drugie miejsce Emila Zoli – 22 miliony. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka romansów, które też nieźle się sprzedawały.
Jacek Kuroń Jacek Kuroń (1934)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kuro%C5%84Jeden z przywódców opozycji demokratycznej w PRL, polski działacz społeczny i polityczny, pedagog, historyk. Działacz ZHP, współzałożyciel KOR, dwukrotny Minister Pracy i Polityki Społecznej.
Jackie Stewart Jackie Stewart (1939)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jackie_Stewart
http://www.f1wm.pl/kierowcy/?id=jsteBrytyjski kierowca Formuły 1, trzykrotny mistrz świata. Określany przydomkiem The Flying Scot.
Muhammad Ali Muhammad Ali (1942)
Bokser amerykański. Zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, później uzyskał wielką sławę jako bokser zawodowy. Jako jedyny bokser w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy. Stoczył 61 walk, wygrał 56 pojedynków (z czego 37 przez nokaut). Poniósł tylko 5 porażek. Uznany za największego boksera wszech czasów.
Woopi Goldberg Whoopi Goldberg (1955)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Whoopi_GoldbergAmerykańska aktorka, komediantka i piosenkarka.
Jacek Żakowski Jacek Żakowski (1957)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_%C5%BBakowskiZnany polski dziennikarz i publicysta. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”. Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas.
Maciej Kuroń Maciej Kuroń (1960)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kuro%C5%84
http://www.kuron.com.pl/Syn Jacka Kuronia, dziennikarz i publicysta kulinarny. Z wykształcenia historyk i absolwent podyplomowych studiów gastronomicznych w USA (kucharz), prowadził i występował w wielu programach telewizyjnych związanych z gastronomią.
Tom Cruise Tom Cruise (1962)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tom_Cruise
http://tom.cruise.filmweb.pl/Jeden z najpopularniejszych aktorów Hollywood. Tom spędził swoje całe dzieciństwo przenosząc się wraz z rodzicami z miejsca na miejsce. Zanim ukończył 14 lat uczęszczał do 15 różnych szkółw USA i Kanadzie. Miał problemy z nauką i z kontaktami z rówieśnikami. Poczucie alienacji pogłębiła dysleksja, na którą cierpiał jeszcze na początku swojej kariery.
Salma Hayek Salma Hayek (1966)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Salma_Hayek
http://salma.hayek.filmweb.pl/Jedyna aktorka pochodząca z Meksyku, która zrobiła karierę w Hollywood.
Adam Wajrak Adam Wajrak (1972)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Wajrak
http://adamwajrak.blox.pl/htmlPolski dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, wykształcenie średnie.Zajmuje się tematyką przyrodniczą, szczególnie zwierzętami oraz wpływem człowieka na ich środowisko naturalne.

5 thoughts on “Sławni z dysleksją

  1. Nie można dyslektyków dyskryminować, przecież mają inne zalety i tego w nich trzeba szukać a nie wyzywać od debili, przecież to tez ludzie, Nie wszyscy są idealni.

  2. Jak widać wśród sławnych dyslektyków nie brakuje artystów i polityków. Może dlatego że dyslektyk na trudności z powielaniem wzorów i dużo łatwiej jest mu wymyśleć zupełnie nowy „wzór” i dlatego dyslektycy są bardzo kreatywni .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s